Zelektryfikowane pojazdy Toyoty

Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020

2019-08-27

Toyota jako główny partner ds. mobilności Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio 2020 zapewni kompleksową obsługę transportową tego sportowego wydarzenia. Większość dostarczonych pojazdów będzie wyposażona w zelektryfikowany napęd.

Toyota na potrzeby Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio zapewni pełną gamę zelektryfikowanych pojazdów, w tym wersje specjalne aut. Celem producenta jest osiągnięcie najniższego możliwego poziomu emisji floty spośród wszystkich oficjalnych flot, eksploatowanych do tej pory na Igrzyskach. To z kolei zmniejszy wpływ Igrzysk na środowisko.

Łącznie Toyota dostarczy około 3700 pojazdów i robotów usprawniających poruszanie się. Prawie 90% oficjalnej floty wykorzystywanej podczas Igrzysk stanowić będą zelektryfikowane pojazdy:

  • samochody hybrydowe (HEV)
  • pojazdy elektryczne na ogniwa paliwowe (FCEV), takie jak napędzany wodorem model Mirai
  • samochody hybrydowe plug-in (PHEV) jak Prius Plug-in Hybrid
  • pojazdy elektryczne, zasilane akumulatorami (BEV)

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na pojazdy elektryczne na baterie, takie jak APM (Accessible People Mover), e-Palette oraz Toyota Concept-i. Podczas igrzysk w Tokio ich zadaniem będzie zapewnienie szerokiej gamy różnych form mobilności.

Z kolei wśród dostarczonych przez Toyotę, zelektryfikowanych pojazdów znajdzie się około 500 aut typu FCEV i około 850 BEV. Będzie to największa flota w historii Igrzysk.

Jak wskazują wstępne obliczenia, CO2 emitowane przez flotę seryjnych samochodów eksploatowaną podczas Igrzysk Tokio 2020 wyniesie średnio mniej niż 80 g/km*1. Jest to o około 50% mniej niż w przypadku standardowej floty podobnej wielkości, składającej się z modeli z konwencjonalnymi napędami benzynowymi i wysokoprężnymi.

O redukcję emitowanych zanieczyszczeń zadbają również opracowane przez Toyotę urządzenia zwiększające mobilność, a także zelektryfikowane pojazdy, w tym specjalne wersje zaprojektowane do użytku podczas Igrzysk.

Wszystkie pojazdy Toyoty przeznaczone do transportu personelu będą wyposażone w zaawansowane technologie bezpieczeństwa, w tym systemy Toyota Safety Sense i Lexus Safety System +. Niemal wszystkie seryjne samochody będą posiadały również system ICS (Intelligent Clearance Sonar), który zapobiega kolizjom podczas manewrów.

Toyota dostarczy też organizatorom Igrzysk autobusy na ogniwa paliwowe SORA, pojazdy ułatwiające poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich, a także napędzane ogniwami paliwowymi wózki widłowe.

Trzy główne filary Toyoty na Tokio 2020

Przed Igrzyskami w Tokio 2020 Toyota przyjęła dla siebie trzy główne założenia:

  1. mobilność dla wszystkich, czyli umożliwienie każdemu swobodnego przemieszczania się
  2. zrównoważony rozwój oparty na technologiach wodorowych
  3. wsparcie transportu podczas Igrzysk z wykorzystaniem Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS)

Pozwoliło to japońskiemu producentowi zapewnić rozwiązania w zakresie mobilności w stopniu daleko wykraczającym poza standardowe dostarczenie floty. Zelektryfikowane pojazdy Toyoty zmniejszą wpływ na środowisko. Rozwiązania w zakresie mobilności zapewnią sprawny transport osób biorących udział w Igrzyskach, w tym obsługi, sportowców i gości. Roboty Toyoty usprawnią organizację wydarzeń, zapewniając niespotykany poziom obsługi, również osobom niepełnosprawnym.

Najważniejsze pojazdy we flocie Toyoty na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio 2020:

1) Pojazdy opracowane specjalnie na Tokio 2020
Elektryczny pojazd APM

Na potrzeby Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio Toyota dostarczy około 200 egzemplarzy APM. Będą one pełniły funkcję tzw. transportu ostatniej mili. Uczestnikom o specjalnych potrzebach w zakresie mobilności pomogą w przemieszczaniu się między obiektami olimpijskimi, takimi jak Stadion Olimpijski i Ariake Tennis Park. Szczegóły na temat APM zostały opublikowane 19 lipca (pełna wersja).

Toyota - Olimpiada w Tokio 2020
2) Specjalne wersje pojazdów przygotowane na Tokio 2020
e-Palette (wersja Tokio 2020)

e-Palette to autonomiczny pojazd koncepcyjny Toyoty z silnikiem elektrycznym. Jego wnętrze można dopasować do aktualnych potrzeb. Podczas Igrzysk w Tokio opracowany specjalnie dla systemu Autono-MaaS*2 (autonomiczny transport jako usługa) e-Palette będzie wspierać potrzeby transportowe personelu i sportowców, poruszając się na terenie Wioski Olimpijskiej i Paraolimpijskiej.

e-Palette ułatwi również podróżowanie pasażerom na wózkach inwalidzkich. Dzięki niskopodłogowemu podwoziu i elektrycznej rampie i zapewni płynność transportu na krótkich dystansach. Przewiduje się, że do tego czasu pojazd będzie dysponował systemem autonomicznej jazdy (do poziomu 4 wg SAE*3). Na pokładzie każdego pojazdu będzie operator nadzorujący zautomatyzowaną jazdę, a także cyfrowy system kontroli do monitorowania ogólnych warunków eksploatacji pojazdu. 02

Toyota - Olimpiada w Tokio 2020
Główne dane techniczne
Wymiary: dł./szer./wys. 5 255 / 2 065 / 2 760 mm
Liczba pasażerów do 20* (w tym operator)
* Dla wózków inwalidzkich: do 4 wózków inwalidzkich + 7 miejsc stojących
Toyota Concept-i (wersja Tokio 2020)

Concept-i dostarczy swoim pasażerom niecodziennych emocji dzięki charakterystycznemu nadwoziu i zaawansowanym technologiom. Samochód ten będzie wykorzystywany jako pojazd operacyjny w sztafecie olimpijskiej oraz pojazd prowadzący maraton.

Pojazdy obsługujące Igrzyska to jednak nie wszystko. Na publicznych drogach w otoczeniu salonu wystawowego Megaweb w rejonie Tokio Odaiba/Toyosu odbędą się jazdy testowe pojazdów z zaawansowanymi technologiami prowadzenia. Weźmie w nich udział m.in. Toyota Concept-i, reprezentująca 4 poziom zautomatyzowanej jazdy (wg SAE*3). Zaprezentowana zostanie również oparty na sztucznej inteligencji Human Machine Interface zaprojektowany do komunikacji między autem i człowiekiem za pomocą wirtualnego asystenta i wyświetlacza head-up display 3D.

Główne dane techniczne
Wymiary: dł./szer./wys. 4 530 / 1 840 / 1 480 mm
Liczba pasażerów 4
3) Inne pojazdy
Mirai

Do przewozu obsługi Igrzysk pomiędzy strefami przeznaczonych zostanie około 500 wodorowych pojazdów Mirai.

Akumulatorowe pojazdy elektryczne w strefach dla pieszych

Toyota dostarczy również około 300 pojazdów mobilności osobistej, umożliwiających podróżowanie w pozycji stojącej. Będą one przeznaczone dla pracowników ochrony oraz personelu medycznego, skupionych wokół obiektów olimpijskich. Toyota pracuje obecnie nad wykorzystaniem urządzeń do poruszania się w pozycji siedzącej oraz dołączanych do wózków inwalidzkich.

Toyota - Olimpiada w Tokio 2020
Główne dane techniczne

Do jazdy w pozycji stojącej Do jazdy w pozycji siedzącej Dołączany do wózka inwalidzkiego
Wymiary: dł./szer./wys. 700 / 450 / 1 200 mm 1 180 / 630 / 1 090 mm 540 / 630 / 1 090 mm
Prędkość maksymalna 2 / 4 / 6 / 10 km/h
(regulowana)
2 / 4 / 6 km/h
(regulowana)
2 / 4 / 6 km/h
(regulowana)
Zasięg około 14 km około 10 km około 20 km
Czas ładowania 2,5 godz.
(wymienna bateria)
2 godz.
(wymienna bateria)
2,5 godz.
(wymienna bateria)

*1 Obliczenia przeprowadzone przez Toyotę na podstawie informacji dostępnych w katalogach produktów. W przypadku obliczeń dla pojazdów PHEV są one oparte na metodach obliczeniowych Toyoty, przedstawionych w raporcie sporządzonym 1 marca 2013 roku przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu oraz Ministerstwo Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki. W przypadku niektórych pojazdów, specjalnie dostosowanych do potrzeb Tokio 2020, Toyota oblicza zużycie paliwa zgodnie ze wzrostem masy, wynikającym z tego dostosowywania. Od 23 sierpnia 2019 roku.

*2 Połączenie haseł „autonomiczny” i „mobilność jako usługa”, opisuje usługi mobilności Toyoty z wykorzystaniem zautomatyzowanych pojazdów.

*3 Poziomy autonomii wg SAE

Dowiedz się więcej

Toyota LQ Toyota LQ Poznaj nowy, koncepcyjny pojazd Toyoty Mobilność i swoboda Mobilność i swoboda Toyota pomaga niepełnosprawnym sportowcom Toyota Mobility Toyota Mobility Poznaj technologie dające swobodę ruchu T-HR3 – humanoidalny robot Toyoty T-HR3 – humanoidalny robot Toyoty Zobacz najnowszy prototyp Nowa era mobilności Nowa era mobilności Poznaj prototypy Toyoty Wheel Park Wheel Park Pierwszy na świecie skateparku dla osób niepełnosprawnych Mobility For All Mobility For All Przedstawiamy wizję przyszłości według Toyoty NIEZWYKŁE HISTORIE NIEZWYKŁE HISTORIE Technologia dla paraolimpijczyków Technologia dla paraolimpijczyków Lżejszy i zoptymalizowany rower Andrei PROJEKT MOBILNOŚĆ PROJEKT MOBILNOŚĆ ROZWIĄZANIA MOBILNE ROZWIĄZANIA MOBILNE