Toyota Motor Europe rozpoczęła produkcję Yarisa czwartej generacji

Pierwszy subkompaktowy model opracowany w architekturze TNGA powstaje we Francji

2020-07-07

W fabryce Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) rozpoczęła się produkcja nowego Yarisa. Czwarta generacja tego subkompaktowego modelu opracowanego w architekturze TNGA powstaje zgodnie z harmonogramem. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich pracowników i współpracowników zakładu praca w fabryce TMMF odbywa się w zgodzie z zasadami higieny i dystansu społecznego.

Yaris to najpopularniejszy samochód Toyoty w Europie. W zakładzie TMMF w Valenciennes we Francji właśnie się rozpoczęła produkcja czwartej generacji tego modelu. Będzie to pierwszy subkompaktowy model zaprojektowany na platformie GA-B z serii Toyota New Global Architecture (TNGA). Dzięki temu nowy Yaris jest bardziej dynamiczny i charakteryzuje się pewnym prowadzeniem, odporną konstrukcją i atrakcyjnym designem.

TMMF to już kolejny zakład Toyoty w Europie, w którym produkcja została oparta na koncepcji TNGA. Wcześniej rozwiązanie to zastosowano w fabryce TMMK w Turcji (gdzie produkowane są Toyota C-HR i Corolla Sedan), w TMUK w Burnaston w Wielkiej Brytanii (gdzie montuje się Corollę Hatchback i Corollę TS Kombi) oraz w Toyota Motor Russia (powstają tam modele Camry i RAV4). W technologii TNGA pracują także dwa zakłady TMMP na Dolnym Śląsku, w których są produkowane m.in. komponenty do napędów hybrydowych czwartej generacji, w tym nowoczesne silniki Dynamic Force oraz przekładnie hybrydowe.

Nowa inwestycja zrealizowana we francuskim zakładzie ma wzmocnić strategię Toyota Motor Europe, która zakłada produkcję pojazdów blisko miejsca ich sprzedaży. Dodatkowo dzięki nowym technologiom i dobrej organizacji pracy zwiększone zostaną możliwości produkcyjne fabryki.

Strategia produkowania blisko rynków zbytu dotyczy nie tylko samochodów, lecz również ich głównych komponentów. Przykładem tego jest chociażby produkcja nowego silnika 1.5 TNGA do Yarisa 4. generacji w Toyota Motor Manufacturing Poland.

Przygotowania do uruchomienia produkcji nowego crossovera

Wdrożenie produkcji samochodów w technologii TNGA w fabryce w Valenciennes kosztowało 300 milionów euro. Kwota ta stanowi równowartość połowy początkowej inwestycji, dzięki której powstał sam zakład. We wszystkich halach zamontowano nowy sprzęt i wprowadzono nowe zasady produkcji, co znacząco poprawiło ergonomię i efektywność pracy.

Jedną z kluczowych zmian było dodanie 3500 m2 powierzchni, na której zbudowano nowe linie produkcji części z kompozytów, a także warsztat lakierniczy. Dzięki temu komponenty z tworzyw sztucznych do samochodów mogą powstawać na miejscu.

Kierownictwo TMMF ogłosiło, że do końca 2020 roku liczba pracowników zakładu wzrośnie do 3600 osób, a docelowo osiągnie poziom 4800 zatrudnionych.

„Rozpoczynając produkcję czwartej generacji Yarisa, robimy pierwszy krok do osiągnięcia ambitnego celu zwiększenia możliwości produkcyjnych naszej fabryki do 300 000 samochodów rocznie. Przyczyni się do tego zupełnie nowy subkompaktowy crossover Yaris Cross. Będzie to już drugi montowany przez nas model, którego produkcja ruszy w połowie 2021 roku. Uruchomienie linii montażowej Yarisa Cross będzie się wiązało z inwestycją kolejnych 100 milionów euro” – podkreślił Luciano Biondo, prezydent i CEO fabryki TMMF.

Toyota Yaris – pierwszy subkompaktowy model na platformie TNGA

Toyota Yaris od lat cieszy się dużą popularnością i doskonałą reputacją wśród europejskich kierowców. W 2019 roku model ten odpowiadał za ponad 20% sprzedaży Toyoty w Europie (224 368 egz.).

Nie jest to dziełem przypadku. Yaris jest na wskroś europejskim samochodem. Został on zaprojektowany z myślą o europejskim rynku i jest nieustannie rozwijany. Na rynku już wkrótce pojawi się czwarta generacja tego modelu.

Nowy Yaris został oparty na platformie TNGA, której zawdzięcza sztywną konstrukcję, nisko położony środek ciężkości i świetne właściwości jezdne. Dodać do tego należy nowe nadwozie o zwartych wymiarach i dynamicznej sylwetce.

Model ten będzie dostępny z napędem hybrydowym czwartej generacji. Pozwala on na większe wykorzystanie trybu EV podczas jazdy i ograniczenie o 20% emisji CO2 oraz zużycia paliwa (w porównaniu z Yarisem Hybrid trzeciej generacji). Nowy Yaris zużywa średnio 3,7 l/100 km i emituje 85 g/km CO2 wg WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure)*1.

Czwarta generacja Yarisa została zaprojektowana tak, by stać się najbezpieczniejszym małym samochodem na świecie. Model ten wyposażono w wiodące w segmencie systemy bezpieczeństwa. Obejmują one najnowszą wersję pakietu Toyota Safety Sense, która zawiera zaawansowane funkcje zapobiegania kolizjom lub ograniczania ich skutków w wielu różnych sytuacjach na drodze. Szczególną uwagę należy zwrócić na centralną poduszkę powietrzną między kierowcą i pasażerem, która po raz pierwszy trafia do samochodu segmentu B.

Szczególne środki bezpieczeństwa w związku z COVID-19

Toyota Motor Manufacturing France ma za sobą pięciotygodniowy przestój w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez francuskie władze po ogłoszeniu epidemii COVID-19. Produkcję wznowiono dopiero 22 kwietnia z zachowaniem najwyższych możliwych środków bezpieczeństwa.

Uruchomienie produkcji nowego Yarisa również wiąże się z zachowaniem takiego samego poziomu skrupulatności w przestrzeganiu procedur.

*1 Oficjalne dane po homologacji.

Dowiedz się więcej

Samochody miejskie Samochody miejskie Toyota liderem rynku w lutym Toyota liderem rynku w lutym Corolla, RAV4 i Yaris najpopularniejszymi samochodami Yaris Cross najbezpieczniejszym autem w klasie Yaris Cross najbezpieczniejszym autem w klasie Euro NCAP 2021 Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Zobacz nową wersję, która debiutuje w Europie Nowa Corolla Cross  Nowa Corolla Cross Światowy bestseller teraz w wersji SUV 5 gwiazdek Euro NCAP dla Yarisa Cross 5 gwiazdek Euro NCAP dla Yarisa Cross Najwyższy poziom bezpieczeństwa Toyota zwiększa produkcję Toyota zwiększa produkcję Nowa linia produkcyjna w Wałbrzychu Sukces Toyoty Yaris Cross Sukces Toyoty Yaris Cross 1450 zamówień w 3 miesiące Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Rekordowe zainteresowanie klientów Toyota dominuje na rynku Toyota dominuje na rynku Ponad 46 000 rejestracji od początku roku Nowy oszczędny Yaris Cross Nowy oszczędny Yaris Cross Sprawdź jego osiągi Yaris kontra Yaris Yaris kontra Yaris Przygoński o kulisach testu