1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Testy wodorowej ciężarówki VDL Groep
12 września 2023

Start 5-letnich testów wodorowej ciężarówki VDL Groep z ogniwami paliwowymi Toyoty

W sieci logistycznej Toyoty rozpoczynają się pięcioletnie testy wodorowej ciężarówki VDL Groep wykorzystującej ogniwa paliwowe Toyoty. Kolejne cztery pojazdy tego typu wkrótce dołączą do floty transportowej.

Pierwszym efektem współpracy Toyota Motor Europe (TME) z firmą VDL Groep (VDL) od 20 lat specjalizującą się w rozwiązaniach z dziedziny napędów elektrycznych i wodorowych do pojazdów drogowych i terenowych jest nowa ciężarówka zasilana wodorowymi ogniwami paliwowymi. Celem tego partnerstwa jest pomoc Toyocie w zdekarbonizowaniu europejskiej logistyki koncernu.

Rozpoczęły się właśnie testy drogowe oraz seria sprawdzianów pierwszej ciężarówki VDL Groep, a cztery kolejne pojazdy z ogniwami paliwowymi Toyoty już są przygotowywane dla firm: VOS Transport Group, CEVA, Groupe CAT oraz Yusen, czyli logistycznych partnerów Toyoty. Ciężarówki będą poruszać się na trasach z przynajmniej jedną stacją tankowania wodoru, między Belgią (Antwerpia), Francją (Lille), Niemcami (Kolonia) oraz Holandią (Amsterdam i Rotterdam).

Projekt, który Toyota realizuje we współpracy z firmą VDL, ma na celu zbieranie informacji na temat optymalnego wdrożenia ciężarówek zasilanych ogniwami paliwowymi oraz wspieranie ekologicznej transformacji sektora energetycznego w Europie. Przez pięć lat trwania testów planowane jest stworzenie infrastruktury europejskiej, która przyczyni się do osiągnięcia planów określonych w Rozporządzeniu o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych (AFIR) i umożliwi dalsze innowacje w dziedzinie mobilności opartej na wodorze.

Partnerstwo obu firm zakłada zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w transporcie drogowym i zbliżenie Toyota Motor Europe (TME) do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku. Oprócz elektryfikacji samochodów osobowych Toyota dąży do rozszerzenia współpracy z większą liczbą partnerów, aby wspierać tworzenie zrównoważonej gospodarki z wodorem w roli głównej. Różnorodne projekty z firmami zajmującymi się mobilnością mają skutkować testowaniem i wdrażaniem sprawdzonych oraz efektywnych rozwiązań.