RAV4 i Corolla z 5 gwiazdkami w testach Euro NCAP

Systemy Toyota Safety Sense 2. generacji sprawdzają się

2019-05-22

W testach bezpieczeństwa Euro NCAP 2019 Toyota RAV4 oraz Corolla otrzymały maksymalną ocenę – 5 gwiazdek. Pakiet Toyota Safety Sense 2. potwierdził swoje działanie w nowych modelach japońskiego producenta samochodów.

Testy Euro NCAP 2019

Toyota Corolla w testach zderzeniowych zdobyła aż 95% za bezpieczeństwo dorosłych pasażerów. Za zabezpieczenie dzieci otrzymała 84%, a za ochronę pieszych 86%. Systemy bezpieczeństwa zostały ocenione na 77%.

Wysokie wyniki uzyskała również Toyota RAV4. Skuteczność ochrony dorosłych została oceniona na 93%, dzieci – na 87%, pieszych – 85%. Elementy wyposażenia poprawiające bezpieczeństwo jazdy tu również zostały ocenione również na 77%.

Platforma TNGA

Poddane testom modele Toyoty zostały zbudowane na nowej platformie TNGA. Jest ona o kilkadziesiąt procent sztywniejsza od konstrukcji poprzednich generacji. Do konstrukcji nadwozia wykorzystano wysoko wytrzymałą stal. Zastosowano wzmocnienia, które chłoną siłę uderzenia i rozpraszają ją z dala od kabiny auta. Dzięki temu samochód znacznie lepiej chroni kierowcę i pasażerów podczas kolizji. Zawieszenie wielowahaczowe oraz precyzyjnie dobrane amortyzatory zapewniają stabilną jazdę i dobrą trakcję. To również poprawia właściwości jezdne i bezpieczeństwo podróży.

Toyota RAV4 : 5 gwiazdek w testach Euro NCAP
Toyota Safety Sense 2. generacji

Nowe modele Toyoty RAV4 i Corolli są wyposażone w pakiet systemów bezpieczeństwa Toyota Safety Sense 2. generacji. Są to m.in.:

 • układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów,
 • automatyczne światła drogowe (AHB),
 • układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu z funkcją powrotu na zadany tor jazdy (LDA+SC),
 • asystent utrzymania pasa ruchu (LTA),
 • układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA),
 • inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC),
 • układ wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS)
 • system automatycznego powiadamiania ratunkowego (eCall).

Dodać do tego należy także układ wspomagający pokonywanie podjazdów (HAC).

Podczas testów wspomniany wyżej układ PCS otrzymał maksymalną liczbę punktów za skuteczność reakcji podczas jazdy z miejskimi prędkościami. System ten zdołał zapobiec kolizji podczas testów z każdą prędkością określaną jako miejska. Wykazał się skutecznym działaniem również podczas jazdy po autostradzie. W przypadku zbliżania się do stojącego bądź zwalniającego samochodu, TSS uniknął zderzenia w większości przypadków. W pozostałych ograniczył jego skutki.

Funkcje wykrywania pieszych i rowerzystów również się sprawdziły. Corolla i RAV4 uniknęły kolizji z manekinami poruszającymi się pieszo lub na rowerze we wszystkich testowanych sytuacjach. I to zarówno w dzień, jak i w nocy.

Tak dobre wyniki testach Euro NCAP to kolejny dowód na zaangażowanie Toyoty w poprawianie bezpieczeństwa na drogach. W doskonalenie swoich samochodów Toyota inwestuje znaczne siły i środki. Prowadzi też badania nad systemami zautomatyzowanej jazdy. Pakiet Toyota Safety Sense jest oferowany w niemal wszystkich modelach marki w standardzie lub za niewielką dopłatą.

Dodatkowe systemy bezpieczeństwa

Nowe Corolle i RAV4 w wersji Executive (najwyższej) są wyposażone również w:

 • funkcję ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA),
 • system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM),
 • układ detekcji przeszkód (ICS).

Z badań Japońskiego Instytutu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że pakiet Toyota Safety Sense zmniejsza ryzyko kolizji z poprzedzającym samochodem o 50%. System ICS ryzyko kolizji z pojazdem poruszającym się przed samochodem zmniejsza o 90%.

Toyota Corolla : 5 gwiazdek w testach Euro NCAP

Dowiedz się więcej

E.ON Foton stawia na hybrydowe Corolle E.ON Foton stawia na hybrydowe Corolle Do floty trafi 120 nowych hybryd Toyota najpopularniejszą marką w Polsce Toyota najpopularniejszą marką w Polsce Nowy rekord sprzedaży hybryd Odkryj Toyotę Corollę Cross Odkryj Toyotę Corollę Cross Stylowy i praktyczny SUV Nowe wyposażenie Corolli 2022 Nowe wyposażenie Corolli 2022 Sprawdź szczegóły Toyota Corolla na wodór Toyota Corolla na wodór Pierwsze testy na torach wyścigowych Toyota liderem rynku aut osobowych w maju 2021 Toyota liderem rynku aut osobowych w maju 2021 Rośnie sprzedaż hybryd Nowa flota SunRoof Technologies Nowa flota SunRoof Technologies Firma stawia na Corolle Hybrid Toyota z kolejnym rekordem sprzedaży w Polsce Toyota z kolejnym rekordem sprzedaży w Polsce Sprawdź najpopularniejsze modele Corolla liderem rynku w Polsce Corolla liderem rynku w Polsce Sprawdź liczbę rejestracji Toyota Corolla liderem sprzedaży w Polsce Toyota Corolla liderem sprzedaży w Polsce Dowiedz się więcej Poznaj hybrydową rodzinę Corolli Poznaj hybrydową rodzinę Corolli 1.2 Turbo 116 KM 1.2 Turbo 116 KM Poznaj nową jednostkę z turbosprężarką