3. Spektakularny sukces TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Safari
27 czerwca 2022

Sukces TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Safari

GR YARIS Rally1 zajął w Kenii cztery pierwsze miejsca

Toyota uzyskała historyczny wynik w legendarnym Rajdzie Safari w Kenii. Kierowcy startujący GR Yarisami Rally1 zajęli cztery pierwsze miejsca. Zwyciężył Kalle Rovanperä, Elfyn Evans był drugi, trzecie miejsce wywalczył Takamoto Katsuta, a czwarte – Sébastien Ogier.

W słynnym afrykańskim rajdzie Toyota zwyciężyła już po raz dziesiąty. Co więcej, fabryczny zespół marki powtórzył sukces z 1993 roku. Wtedy również kierowcy Toyoty zdobyli cztery pierwsze miejsca podczas tego samego rajdu. Od tamtej pory tylko raz zdarzyło się, by inny producent powtórzył ten wynik.

Tegoroczny Rajd Safari był niezwykle wymagający. Każdego dnia kierowcy musieli się też zmagać ze skałami i kamieniami. Podczas piątego etapu we znaki dawał się niezwykle zwodniczy piasek fesh-fesh. Sporo trudności sprawiły również błotniste nawierzchnie w sobotę.

Podsumowując, należy stwierdzić, że było to największe wyzwanie, z jakim musiały się zmierzyć hybrydowe samochody klasy Rally1. GR Yaris poradził sobie doskonale, po raz kolejny dowodząc swej niezrównanej trwałości i niezawodności. Kolejny samochód dotarł do mety 8,5 min później niż kwartet Toyoty.

Zwycięzcy tegorocznego Rajdu Safari – Kalle Rovanperä i jego pilot Jonne Halttunen – już na samym początku, podczas odcinka specjalnego, stracili oponę. Pozostałe etapy pokonali bez żadnych problemów, zdobywając czwarte zwycięstwo na sześć dotychczasowych rund sezonu. Rovanperä zwiększył swoją przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej do 65 punktów.

Na drugim miejscu uplasowali się Elfyn Evans i jego pilot Scott Martin. Aż do sobotniego deszczu ich strata do liderów wynosiła tylko 20 s. Ostatecznie ukończyli afrykańską rundę ze stratą 52,8 s, po raz drugi w sezonie stając na drugim miejscu podium.

Kolejny świetny start w rundzie WRC odnotował Takamoto Katsuta, kierowca doskonalący dopiero swoje umiejętności w ramach TOYOTA GAZOO Racing WRC Challenge Program. Po inteligentnej jeździe w wymagających warunkach zdobył drugie podium w swojej karierze (poprzednie wywalczył rok temu również w Rajdzie Safari). Jego pilot, Aaron Johnston, stanął na podium po raz pierwszy w WRC. Obaj zawodnicy wystartowali w barwach zespołu TGR World Rally Team Next Generation.

Zwycięzca Rajdu Safari w 2021 roku – Sébastien Ogier – przewodził stawce przez większość piątkowego etapu. Podczas ostatniego odcinka specjalnego tego dnia musiał się jednak zatrzymać, by zmienić koło. To kosztowało go ponad 2 min. Razem z pilotem odrobili część straty i dojechali do mety na czwartym miejscu.

W klasyfikacji producentów TOYOTA GAZOO Racing zwiększyła swoją przewagę do 62 punktów.

Kolejną rundą w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Estonii (14-17 lipca), na którym kierowców czekają szybkie szutrowe drogi z wieloma hopami i kilkoma bardziej technicznymi odcinkami.